Biały montaż

biały montaż

Piękny i funkcjonalny dom to marzenie każdego z nas, a żeby marzenie się ziściło wszystkie prace muszą być wykonane perfekcyjnie i bez zarzutu. W planowaniu wnętrza łazienki czy kuchni prawidłowe podłączenie sprzętu to nie wszystko, ważne jest również dobranie odpowiednich materiałów do danej instalacji. Wszystkie prace składające się na tak zwany biały montaż są bardzo istotne z dwóch powodów – mają gwarantować użytkownikowi bezpieczne użytkowanie, jak również być piękną ozdobą wnętrza.

Biały montaż co to takiego?

W skrócie można by powiedzieć, że biały montaż to wszystkie prace, w których skład wchodzi instalacja urządzeń sanitarnych wraz z armaturą, wszystkimi uszczelnieniami oraz niezbędnymi akcesoriami. Jest to ostatni etap wykończenia łazienki, toalety i kuchni. Skąd nazwa? Biały montaż wziął nazwę od koloru armatury montowanej w łazience i czynności jakie są związane z jej montażem. Zapraszamy do kontaktu z nasza firmą chętnie wykonamy remont domu lub remont mieszkania. Do zakresu prac białego montażu możemy zaliczyć:

gbudpro
  • Montaż urządzeń sanitarnych (wanna, brodzik, kabina prysznicowa, umywalka, miska ustępowa, bidet, zestaw podtynkowy, grzejnik, instalacja pralki)
  • Instalacja baterii łazienkowej i kuchennej
  • Podłączenie paneli prysznicowych i przycisków
  • Prace wykończeniowe (uszczelnianie, silikonowanie, montaż szafek, montaż lustra)
  • Układanie materiałów wykończeniowych na ścianach i podłodze (układanie płytek, paneli)
  • W przypadku remontu mieszkania

Kiedyś biały montaż był wykonywany przez dwie ekipy remontowe. Jedna zajmowała się hydrauliką, natomiast reszta prac wykończeniowych zostawiana była dla glazurkarza. Z uwagi na stosowanie innowacyjnych rozwiązań, jak np. podtynkowy zestaw WC czy montaż dwóch umywalek połączonych jednym blatem, to biały montaż często wykonuje jedna ekipa. Często kwestią sporną jest to, czy układanie płytek wchodzi w skład prac związanych z białym montażem, dlatego podczas wyboru firmy remontowej należy dopytać i doprecyzować ich zakres. Czy biały montaż można wykonać samemu? Tak, pod warunkiem, że ma się takie umiejętności, pamiętajmy, że chodzi o bezpieczne i komfortowe użytkowanie instalacji. Nikomu przecież nie są potrzebne dodatkowe koszty związane z koniecznością naprawy źle zamontowanego urządzenia.

Biały montaż – kolejność prac

Biały montaż wymaga od wykonującego specjalistycznej wiedzy nie tylko z dziedziny hydrauliki, ale również umiejętności glazurniczych. W pracy nad białym montażem chodzi przede wszystkim o zapewnienie szczelności sieciom instalacyjnym, niedokładność i brak doświadczenia może doprowadzić do powstania nieszczelności w miejscach niewidocznych z zewnątrz, co za tym idzie gromadzenie wilgoci i narastający grzyb. Dlatego tak ważne jest odpowiednie uszczelnienie takich miejsc. Biały montaż to również prace z zakresu przyłączy gazowych czy elektrycznych. Podczas prac z zakresu białego montażu bardzo ważna jest kolejność wykonywanych prac.

Prace nad białym montażem możemy zacząć w momencie, kiedy wszystkie inne prace w domu zostały zakończone, tak, aby nic nie zabrudziło i nie uszkodziło ceramiki. O wyjątku mówimy, jeżeli chodzi o zestaw podtynkowy – kładziemy go przed ułożeniem glazury. Podobnie jest w przypadku wanny. Jeżeli ma być obmurowana a nie wolnostojąca, montujemy ją tuż po zakończeniu prac instalacyjnych. Warto pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu ceramiki, którą musimy zamontować wcześniej.

Biały montaż – cena

Przedział cenowy jest bardzo duży, zależy to również od sposobu montażu i standardów urządzeń sanitarnych. Cena białego montażu może być zależna również od rozsądnego i przemyślanego rozplanowania miejsc podłączenia urządzeń elektrycznych i sanitarnych. Za każde przeniesienie punktu hydraulicznego lub elektrycznego naliczane są dodatkowe opłaty. Łazienki często przeradzają się w pokoje kąpielowe i coraz lepiej wyposażone urządzenia ceramiczne. Wanna wolnostojąca z hydromasażem plus bateria, również wolnostojąca, zdecydowanie podnosi koszty białego montażu. Wymaga bowiem dodatkowych punktów hydraulicznych. Podobnie jest z odpływem liniowym, tak często i chętnie montowanym w nowoczesnych łazienkach. Czasami nasze wyobrażenie o instalacji wybranej armatury może generować spore koszty, ponieważ będzie wymagało dodatkowego remontu czy przebudowy. Dlatego tak ważna jest wiedza i doświadczenie firmy remontowej zatrudnionej do zakresu prac związanych z białym montażem. Pozwoli ona na realne rozplanowanie i aranżację przestrzeni łazienkowej, tak aby uniknąć rozczarowania i zaskoczenia podczas, gdy nasze rozwiązania mogą okazać się zbyt skomplikowane, albo zupełnie nie możliwe do realizacji.

Ilość prac związanych z białym montażem, jak i koszty są bardzo zróżnicowane. Podyktowane są często rodzajem aranżacji łazienki, wyboru armatury, sposobu jej montażu, dodatkowych funkcji, jak również sposobu ułożenia okładziny ściennej. Piękno i funkcjonalność to duet idealny, dlatego ważne jest, aby poświęcić troszkę więcej czasu na wybór odpowiedniego sprzętu do naszego domu, aby czuć się w nim bezpiecznie o komfortowo.

Skontaktuj się z nami
i już dziś zamów bezpłatną wycenę.