Układanie płytek i glazury nie należy do łatwych czynności. Wymagana jest precyzja, doświadczenie, odpowiednie narzędzi ,a gdy dojdzie do tego jeszcze flizowanie prace staną się jeszcze bardziej wymagające.
Co to jest flizowanie i jego zalety
Flizowanie często jest stosowane zamiennie dla kafelkowania i układania płytek, glazury, gresu czy terakoty, i jest określeniem regionalnym najczęściej używanym w Krakowie (Małopolsce) Czy jest to zatem to samo? Nie do końca. Flizowanie wzięło się od słowa flizy, a flizy są to płytki do wykończenia ścian i podłóg. Mogą to być płytki ceramiczne lub kamienne. Flizowanie zatem to specyficzna metoda układania ich. Ścina się i szlifuje krawędzie płytek, najczęściej pod kątek 45 stopni, przez co uzyskujemy bardzo dokładne i eleganckie wykończenie. Na powierzchni, która jest flizowana można zastosować cieniutką fugę, co wygląda bardzo estetycznie i elegancko.
Flizowanie daje nam bardzo piękny efekt dekoracyjny, a dzięki zastosowaniu specjalnych układów i wzorów, gotowe powierzchnie charakteryzują się większą elegancją.
Gdzie stosować flizowanie
Przy tak dużej dostępności kafelków na rynku, flizowanie, układnie płytek i glazury możemy stosować w każdym rodzaju pomieszczenia. Kiedyś płytki kładziono tylko w kuchni czy łazience, teraz dzięki tak dużej gamie wzorów i kolorów ogranicza nas tylko własna wyobraźnia. Efekt jaki musi być osiągnięty przez ułożenie płytek, powinien odpowiadać wnętrzu, w którym mają nadać estetyki i funkcjonalności. Zastosowanie tej metody cieszy się dużą popularnością nie tylko wewnątrz domu. Tarasy, balkony a nawet elewacja wygląda efektownie i bardzo estetycznie przy zastosowaniu flizowania.
Układanie płytek i glazury – jak to robić
Przy układaniu płytek najczęściej stosuje się układ prosty, gdzie fugi są równoległe do krawędzi płaszczyzny płytki i przecinają się tym samym tworząc krzyże. W pomieszczeniach o nieregularnych kształtach, w wąskich i długich korytarzach popularnym wzorem jest karo. Siatka, którą tworzą fugi ustawiona jest pod kątem 45 stopni do ścian. Można zastosować również układanie płytek i glazury na mijankę, gdzie kolejne rzędy płytek przesunięte są względem poprzednich. Musimy liczyć się jednak z cięciem dużej ilości kafelek. Zostaje jeszcze układ mieszany, gdzie uzyskujemy efekt przesunięcia w obu kierunkach dzięki połączeniu małych płytek z dużymi.
Flizowanie – kto powinien wykonać.
Flizowanie a zwykłe kafelkowanie to jednak nie to samo. Przy flizowaniu większy nacisk kładziemy na dekoracyjność i precyzję, co za tym idzie doświadczenie. Klient może zażyczyć sobie bardziej artystyczny wzór z różnokolorowych płytek, co dla nas wykwalifikowanej firmy remontowej nie sprawi większego problemu. Trzeba przy tym zaznaczyć, iż flizowanie nie należy do tanich usług ze względu na swoją czasochłonność.