Suche tynki

suche tynki

Suche tynki to dobra alternatywa dla tradycyjnego tynku. Są idealnym sposobem na wykończenie ścian, gdy chcemy uniknąć tak zwanych prac mokrych. Wykończone w ten sposób ściany są równe i praktycznie gotowe na dalsze prace remontowe.

Suche tynki – rodzaje 

Suche tynki, czyli okładziny ścian wewnętrznych, dają możliwość szybkiego doprowadzenia ścian do idealnej gładkości. Tak przygotowane ściany nadają się bowiem do malowania czy do innych prac wykończeniowych. Suche tynki można montować na kleju lub na ramie (stelażu). Do najpopularniejszych płyt na suche okładziny ściany zalicza się:

  • Płyty gipsowo- kartonowe – w zależności od typu różnią się środkiem. Typ A ma rdzeń gipsowy powleczony z obu stron mocnym kartonem. Taki typ płyty nadaje się do pomieszczeń suchych, gdzie wilgotność powietrza nie przekracza 70 %. Typ F ma rdzeń zbrojony siatką z włókna szklanego lub rozproszonymi w masie gipsowej włóknami. Dzięki takiej budowie podczas pożaru płyta dłużej zachowuje nośność. Płyty typu H2 nadają się do pomieszczeń, w których wilgotność powietrza może przekroczyć 70% (nie może przewyższyć 85%). Dzięki temu, że rdzeń nasączony jest środkiem hydrofobowym, a karton pokryty substancją przeciwgrzybiczą ich tolerancja na wilgoć jest tak dobra.
  • Płyty gipsowo- włóknowe – są mocniejsze i bardziej odporne na wilgoć i ogień niż wspomniane wcześniej płyty g-k. Powstają z włókien celulozowych, które są zmieszane i prasowane pod ciśnieniem i dodatku gipsu
  • Płyty cementowo- włóknowe – tworzą je cement zbrojony z włóknem szklanym w postaci siatki. Mogą mieć również w składzie drobny granulat ceramiczny. Dzięki temu, że są ciężki i twarde bardzo dobrze izolują akustycznie. Są odporne na ogień i wodę. Przeważnie wykorzystywane są w łazienkach.

Suche tynki – zastosowanie i zalety

suche tynki zastosowanie

Suche tynki można zastosować we wszystkich pomieszczeniach w domu pod warunkiem, że zostanie wykorzystana odpowiednia płyta. W systemach suchej zabudowy, suche tynki wykorzystywane są między innymi do: 

  • Ścian działowych
  • Sufitów podwieszanych
  • Zabudowy poddaszy
  • Obudowy pionów instalacyjnych

Niewątpliwą zaletą suchych tynków jest szybkość montażu. Po wyschnięciu kleju i łączeń ściana jest gotowa do dalszych prac. Konstrukcja z płyt jest bardzo lekka, posiadają wysokie parametry termiczne, ogniochronne i akustyczne. Suche tynki dają również dużą swobodę, jeżeli chodzi o aranżację wnętrz. Wykonujemy remonty Kraków, zapraszamy do kontaktu.

Suche tynki – sposoby montażu

Suche tynki można montować na różne sposoby, ale do najbardziej powszechnych należy montaż na klej lub montaż płyt na stelażu.

Aby dobrze i prawidłowo wykonać montaż na kleju trzeba oczyścić powierzchnię na którą zostanie naniesiona płyta. No tak przygotowaną ścianę trzeba nałożyć podkład, dzięki któremu klej będzie dobrze łączył się z powierzchnią. Kiedy podkład wyschnie można przystąpić do klejenia płyt. Klej należy nakładać na środek ściany lub płyty i po obwodzie (powinno być go dość dużo). Kiedy klej wyschnie można przystąpić do dalszych prac wykończeniowych. Gdy zależy nam na wykończeniu sufitu suchymi tynkami należy wybrać metodę montażu na profilach, nie wolno przyklejać ich na klej. Podobnie jest w przypadku skosów.

Montaż na stelażu należy do trudniejszej i bardziej czasochłonnej metody. Konieczne będzie przygotowanie stelaża z ramy aluminiowej i przymocowanie do niego za pomocą wkrętów suchego tynku. Aby montaż przebiegł sprawnie należy odpowiednio przygotować podłoże, tak aby stelaż dobrze się trzymał. W dolnej części ściany powinien zostać zamontowany profil poziomy, następnie górny profil (montowany na suficie). Następna czynność to montaż pionowych słupków i mocowanie płyt do całej ramy za pomocą wkrętów pilnując, aby nie było przerw między arkuszami. 

Ważne rzeczy, o których powinnyśmy pamiętać układając suche tynki to zastosowanie odpowiedniej płyty do pomieszczenia tak, aby późniejsze użytkowanie nie sprawiało nam problemów. Instalacje płyt warto przeprowadzić w odpowiedniej temperaturze, zbyt niska może spowodować odklejenie się papieru od płyty kartonowo-gipsowej.

Skontaktuj się z nami
i już dziś zamów bezpłatną wycenę.