Układanie płytek

układanie fliz kraków

Układanie płytek wydaje się być prostą czynnością, ale jeżeli nie mamy o tym zielonego pojęcia lepiej tę czynność pozostawić wykwalifikowanej firmie remontowej. Jeśli jednak chcemy podjąć się tego zadania, warto wiedzieć od czego zacząć i jakie narzędzie przygotować, aby prace przebiegły sprawnie.

Płytki we wnętrzach są bardzo praktycznym rozwiązaniem, dlatego coraz więcej osób decyduje się na układanie płytek nie tylko w łazience czy kuchni, ale prawie we wszystkich pomieszczeniach w domu. Idealnie nadają się pod ogrzewanie podłogowe, dostępne są w szerokiej gamie kolorów i wzorów, łatwe w utrzymaniu w czystości, dlatego są tak rozchwytywanym materiałem wykończeniowym.

Układanie płytek – jakie podłoże będzie odpowiednie do ich ułożenia

Układanie płytek podłogowych i ściennych należy wykonywać na podłożu o odpowiednich cechach. Powinniśmy pamiętać, aby miało ono:

 • Odpowiednią suchość
 • Stabilność
 • Brak zanieczyszczeń na powierzchni (dobrze odkurzona, pozbawiona wszelakich plam)
 • Odpowiednią przyczepność

Jeżeli któryś z tych warunków zostaje zaburzony, trzeba koniecznie uzupełnić lub doczyścić podłoże. Odpowiednie przygotowanie powierzchni znacznie ułatwi układanie płytek. Możemy je układać z powodzeniem na starych, malowanych powierzchniach lub na strych płytkach, pod warunkiem, że dobrze przylegają do ściany. Nie zwalnia nas to oczywiście z obowiązku odpowiedniego i rzetelnego przygotowania podłoża. Jakie jeszcze podłoża nadają się pod płytki?

 • Beton konstrukcyjny (powinien być sezonowany co najmniej trzy miesiące)
 • Wylewka (jastrych podłogowy) lub surowy tynk cementowo- wapienny (przed ułożeniem płytek tynki powinny odczekać przynajmniej miesiąc )
 • Płyty gipsowo- kartonowe
 • Beton komórkowy
 • Płyty OSB (grubość nie mniejsza niż 25mm)

Układanie płytek – sposoby ich układania

Sposobów na układanie płytek jest wiele. Ogranicza nas w zasadzie tylko wyobraźnia i aspekty praktyczne. Wzory na płytkach również mogą narzucić nam pewien schemat ich ułożenia. Niektóre wzory wymagają pomieszczeń z równymi kątami i tu najbardziej odpowiedni będzie układ prosty płytek, są wzory i kształty, w których nie ma miejsc styku czterech płytek i będzie to ułożenie w stylu jodełki lub na cegiełkę i są też takie wzory, które zachwycają tak naprawdę dopiero po ułożeniu i jest to wzór karo i jodełka ( jodełka pod kątem 90 stopni lub jodełka francuska pod kątem 45 stopni). Gdy chcemy naprawdę zaszaleć postawmy na układ modułowy czyli połączenie płytek o rożnych formatach. Remonty mieszkań Kraków.

Układanie płytek – niezbędne narzędzia

Zanim zaczniemy prace związane z układaniem płytek musimy właściwie się do tego przygotować. Niezbędnikiem fachowej i dokładnej pracy będą odpowiednie materiały i narzędzia. Prócz płytek będą nam potrzebne:

 • Środek gruntujący, którym pokryjemy powierzchnie, aby zwiększyć przyczepność kleju,
 • Środek hydroizolujący (folia w płynie), dzięki niemu powierzchnia nie będzie wchłaniała wilgoci,
 • Przecinarka do płytek
 • Poziomnica,
 • Sznurek do wyznaczania linii, wzdłuż której będą układane płytki,
 • Kleje i zaprawy,
 • Krzyżaki,
 • Profile,
 • Listwy,
 • Fuga

Układanie płytek – co wpływa na cenę usługi

W branży budowlanej nie ma sztywnego cennika i tak też cena układania płytek często zależna jest od kilku czynników. Odliczając koszty płytek (ona również może być bardzo rozbieżna – rodzaj płytek czy producent) pozostaje nam zakres prac, jakie musimy wykonać. Jeżeli płytki mają być ułożone w starej łazience, konieczne będzie skucie starych płytek i przygotowanie powierzchni do położenia nowej warstwy płytek. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że wielkość i sposób ułożenia płytek również ma wpływ na cenę ich położenia. Droższą wersją są płytki małe, są bardziej kłopotliwe i wymagają więcej czasu na ich ułożenie. Niestandardowe style układania również podbijają końcową cenę za usługę.

Układanie płytek – czy lepiej zlecić firmie remontowej?

Za układaniem płytek przez profesjonalną firmę remontową przemawia niewątpliwie wiedza i doświadczenie. Fachowiec wie co i w jaki sposób ma zrobić, aby praca przebiegła sprawnie. Wystarczy, że zapewnimy mu wybrany wcześniej materiał i już za kilka godzin możemy cieszyć oko pierwszymi efektami pracy. Niewątpliwie oszczędzamy również czas i nasze nerwy, bo przecież jest to praca, której trzeba mieć pewną rękę i doświadczenie. Fachowiec wie, w jaki sposób ułożyć płytki, aby efekt końcowy był zgodny ze sztuką. Pamiętajmy, że płytki mają nam służyć długo, niech będą ułożone równo i profesjonalnie, ponieważ będziemy patrzeć na nie codziennie. Lepiej więc uniknąć ewentualnej irytacji przy późniejszym użytkowaniu.

Skontaktuj się z nami
i już dziś zamów bezpłatną wycenę.