Obok kuchni to właśnie łazienka wymaga od nas sporego zastrzyku gotówki. Okazuje się, że spędzamy w niej nie tak mało czasu, jakby się wydawało, dobrze więc, aby wykończenie łazienki było przemyślane. Często o tym jak będzie wyglądać i co w niej zamontujemy dyktuje na jej wielkość i kształt dlatego wykończenie łazienki na poddaszu może okazać się dużo trudniejsze i bardziej ograniczone. Remonty mieszkań oraz domów, sprawdzona firma z Krakowa zaprasza.
Wykończenie łazienki – co na podłogę
Wykończenie łazienki równa się wybór odpowiednich materiałów. Powinny nie tylko ładnie wyglądać, ale przede wszystkim cechować się dużą odpornością na wilgoć i trwałością. Nie na każdy materiał wykończeniowy możemy sobie pozwolić, jeżeli mówimy o łazience. Najczęściej na wykończenie podłogi w łazience wybierane są płytki, ale równie dobrze sprawdza się posadzka żywiczna, korek czy drewno. Przed wykończeniem podłogi należy odpowiednio ją zabezpieczyć przy pomocy środka hydroizolacyjnego, ochroni to przed ewentualnym zalaniem. Musimy również pamiętać o wyborze odpowiedniego materiału wykończeniowego, gdy decydujemy się na ogrzewanie podłogowe.
Wykończenie łazienki – co na ściany
Ściany w łazience to najczęściej płytki, jak nie na całości to na części ścian łazienki. Przed ich ułożeniem warto newralgiczne miejsca (wanna, kabina prysznicowa) zabezpieczyć izolacją przeciwwilgociową. Uchroni nas to przed zagrzybieniem ścian. Wszystkie styki sanitariatów ze ścianą zabezpieczamy odpowiednim silikonem. A co z sufitem i ścianami bez płytek? Do wykończenia ścian łazienki należy użyć specjalistycznych farb, które są przeznaczone do pomieszczeń, w których panuje dużą wilgotność. Zazwyczaj jest to farba lateksowa. Dobrze gdy farba wykazuje właściwości biobójcze, zapewniając tym samym skuteczną ochronę przed działaniem pleśni, bakterii i grzybów.
Wykończenie łazienki – prysznic czy wanna
To co wstawimy do naszej łazienki często zależne jest od jej wielkości i kształtu. Wanna jaki i prysznic ma swoje plusy i minusy. Najlepiej gdy dysponujemy miejscem i możemy pozwolić sobie na jedno i drugie. Kabina prysznicowa pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, natomiast w wannie możemy zapewnić sobie chwilę relaksu. Wanna jest bardzo praktyczna jeżeli w domu mamy małe dzieci.
Wykończenie łazienki – umywalka i bidet
Wykończenie łazienki to również umywalka i tu też warto się zastanowić nad jej wyborem. Wybór jest ogromny, począwszy od kształtu do sposobu jej montowania. Możemy wybrać umywalkę nablatową, podblatową, stojącą lub wiszącą. Pamiętajmy, że z miejscem montażu umywalki wiąże się również miejsce montażu lustra i ewentualnej zabudowy łazienki.
Na montaż bidetu możemy sobie pozwolić jedynie w przypadku dużej łazienki, osoby dysponujące mniejszym metrażem często nawet nie biorą takiej opcji pod uwagę.
Wykończenie łazienki – armatura
Kiedy mówimy o wykończeniu łazienki nie może zabraknąć armatury. Powinna być wygodna i pięknie się prezentować. Przy jej wyborze bardzo ważny jest sposób montażu, powinien być dopasowany do rodzaju umywalki wanny czy prysznica. Pamiętajmy, że kiedy zdecydujemy się na baterie ścienne, trzeba montować je jeszcze przed wykończeniem ścian, podobnie jest w przypadku, kiedy wybierzemy armaturę podtynkową.
Wykończenie łazienki – co z sedesem?
Często ubikacja jest osobnym pomieszczeniem niż łazienka, ale zdarza się, że sedes znajduje się właśnie w łazience. Musimy zdecydować zatem, które rozwiązanie będzie dobre i wygodne. Mamy do wyboru sedes kompaktowy ze zbiornikiem ceramicznym montowanym na muszli, sedes podwieszany ze stelażem do zabudowy. Druga wersja jest bardziej estetyczna i łatwiejsza w utrzymaniu w czystości, jednak trzeba pamiętać, aby montaż odbył się przed wykończeniem ścian łazienki.
Wykończenie łazienki – oświetlenie
Oświetlenie łazienki to bardzo ważna kwestia, jeżeli mówimy o jej wykończeniu. Prócz głównego źródła światła dobrze jest przemyśleć jej doświetlenie. Lustro, które znajduje się w każdej łazience powinno być dobrze oświetlone, ułatwi to codzienną toaletę.
Wykończenie łazienki – dodatkowe elementy
Kiedy łazienka posiada już wszystkie potrzebne i niezbędne instalacje i jest gotowa do użytku, możemy zająć się jej wyposażeniem, tak aby stała się w pełni użyteczna. Prócz pralki, która będzie, ale nie musi być w wyposażeniu łazienki, musimy pamiętać o szafkach stojących, jeżeli miejsce nam na to pozwala możemy zaplanować również szafki wiszące. Kosz na pranie, będzie funkcjonalny i może stać się również piękną ozdobą. Reczy jak wieszak na ręczniki, uchwyt do papieru czy kosz na śmieci będą już tylko pięknym uzupełnieniem wykończonej łazienki.